Mathis na stupních vítězů, Cuche se loučí
March 17th, 2012

Mathis se umístil na třetí příčce, Cuche odchází stylově

Pro tohoto dvacetiletého HEAD rebela je to ve světovém poháru podruhé na stupně vítězů, Marcel Mathis roste. Na tomto závodě hodně záleželo a Mathis do něj dal všechno. Ted Ligety si dělal zálusk na celkové vítězství a chtěl v obřím slalomu předstihnout Marcela Hirschera. Ligety při první jízdě měl dobře našlápnuto a byl o více jak vteřinu před svým hlavním rivalem. Hirscher pak závod vyhrál a proto také získal glóbus z obřího slalomu.

Marcel Mathis je vycházející hvězda. Pochází z lyžařské rodiny a jistě těží i z toho, že jeho otec býval servisním technikem Bode Millera. „Od mého táty jsem se hodně naučil,“ dodává, „naučil jsem se, jak používat lyže a jak se v určitých situacích zachovat,“ pokračuje. Závodit před rakouským publikem byl pro něj veliký zážitek a chápal to jako svoji výhodu, proto zajel skvělou druhou jízdu, kdy měl veliký náskok, přestože v první jízdě skončil na devátém místě.

Závodníci se jeden za druhým snažili porazit Marcelův čas, ale podařilo se to až Hirscherovi, následoval i Reichelt. Mathis předvedl podobný výkon jako v obřím slalomu v Bansku a znovu se umístil na třetí příčku.

Druhá jízda začala ve znamení odcházejícího Didier Cuche, který svoji poslední jízdu jel ve stylu padesátých let, stylově pojal jak oblečení tak i lyže. Cuche je jedním z nejrespektovanějších a nejobdivovanějších lyžařů všech dob a loučení probíhalo přesně tak, jak byl tento velký muž hoden odejít. Zbytek lyžařů mu vzdávalo hold tím, že se snažilo napodobit jeho flip lyží.

Bylo velmi zajímavé vidět Teda Ligetyho lyžovat na modelu lyží určeným pro příští sezónu. Ligetimu Glóbus proklouzl mezi prsty a tak alespoň si zkusil zajet poslední obří slalom sezóny na lyžích, které jsou součástí kolekce pro příští sezónu: A kdopak byl ve druhé jízdě rychlejší? Ted Ligety!

Událostí dne bylo bezpochyby loučení s Cuchem, ale Mathis je jméno, o kterém budeme v budoucnu hodně slýchat.

Výsledky
1. Marcel Hirscher (AUT)
2. Hannes Reichelt (AUT)
3. Marcel Mathis (AUT) HEAD
13. Kjetil Jansrud (NOR) HEAD
14. Truls Ove Karlsen (NOR) HEAD
16. Aksel Lund Svindal (NOR) HEAD
25. Ted Ligety (USA) HEAD
26. Didier Cuche (SUI) HEAD