Zlaté časy pro HEAD
February 18th, 2013

Ligety je hvězdou a další HEAD závodnici zajistili na světovém šampionátu ve Schladmingu deset míst na stupních vítězů.

HEAD závodníci předvedli na světovém šampionátu ve Schladmingu výjimečné výkony: 5 zlatých medailí, 1 stříbrná a 4 bronzové, včetně mužského Super G.

Generální ředitel HEAD Johan Eliasch vysvětluje, že doufal ve výjimečné výsledky a eventuelní zopakování výsledků ze sezóny 2011 v Garmisch-Partenkirchenu, ale šampionát pro rok 2013 přinesl dokonce lepší výsledky: Ted Ligety se stal prvním lyžařem, který od roku 1968 vyhrál tři zlaté medaile v jedné sezóně a je jediným lyžařem, který obhájil titul v obřím slalomu ze světového šampionátu z Garmische.

Ligety získal ze Super G zlato, druhý skončil Gauthier de Tessiers a bronz si odnesl Aksel Lund Svindal. Svindal řekl, že to byl jeho nejhorší výkon sezóny v Super G, ale ukončit sezónu s tímto výkonem nebyl vůbec špatný výsledek!

Skvělých výsledků nedosáhli jen muži, Maria Hoefl-Riesch předvedla neuvěřitelnou slalomovou jízdu v superkombinaci a posunula se ze čtvrtého děleného místa rovnou do čela. Ani jedna z HEAD závodnic, jak obhájkyně Anna Fenninger, tak ani Lizz Goergl, nedokázaly zajet lépe a Maria tak získala zlato.
Velká sobota světového šampionátu patřila jednomu muži, HEAD rebelovi Aksel Lund Svindalovi. Svindal vyhrál finále ve sjezdu na stejné trati jako v loňské sezóně. A následně získal pro HEAD třetí zlato. Rainer Salzgeber, závodní manager HEAD cítil, že je Aksel pod tlakem a že se stupně vítězů od něj očekávají. Vedení bylo impozantní, vítězství sladké.

Vonn po zranění chyběla v Super G, ale byla tam Maria Hoefl-Riesch, která získala medaili ze sjezdu. Závod byl ve znamení rychlých změn viditelnosti, což ovlivnilo i jízdu Riesch. Rychlé úseky slibovaly dobrý výsledek a nakonec se jí podařilo získat bronzovou medaili. Medailová horečka pokračuje!

Pak byla na řadě superkombinace mužů. Svindal byl obhajující šampión, ale hlavní hvězdou se nakonec stal Ligety. Svindal zajel druhý nejlepší čas ve sjezdu a jak později řekl, byl to doposud v této disciplíně jeho nejlepší výsledek. A pak nastoupil Ligety, může se tento vítěz superkombinace z olympijských her z roku 2006 stát i světovým šampionem? A správná odpověď je ano!

Anna Fenninger byla další závodnicí, která v technických disciplínách získala další medaili. Po zklamání ze superkombinace, zbývala Fenninger poslední šance zabojovat a výsledkem byl bronz.

Pokud byl někdy skutečně cítit tlak, takt o bylo v den obřího slalomu mužů. A přestože měl Ligety na kontě již dvě zlaté medaile, byl to právě on, kdo si přijel pro další. Byl obhájcem a vyhrál čtyři z pěti letošních závodů světového poháru. I když byl pod tlakem, Ligety dal zbytku závodníků lekci a utekl jim po první jízdě o 1,30 vteřin. Ligety hodně riskoval, tento HEAD rebel rád útočí. A podařilo se mu získat třetí zlato. Byl to neuvěřitelný výkon a na této trati vyhrávají spíše specializovaní než všestranní lyžaři: „Nikdy jsem se nechtěl specializovat pouze na jednu disciplínu,“ dodal Ligety.

Rychlostní závody jednoznačně ovládl HEAD! A to přišlo i přes odstoupení Johana Clareyho z důvodu zranění. Pak se také zranila Lindsey Vonn a po ní i Kjetil Jansrud. Ptali jsme se Salzgebera, který z momentů letošního světového šampionátu by vyzdvihl jako nejlepší: „Za každou medailí je jiný příběh. Tohle byly pro HEAD jednoznačně ty nejlepší dny,“ dodal.

„Vzpomínky na výsledek ze Super G, kdy byly obsazeny všechny příčky bedny, jsou impozantní, stejně tak rád vzpomínám na sjezd a obří slalom, byly to skvělé momenty,“ pokračuje Salzgeber.

„Když vezmete v úvahu celý ten kus práce, který jsme po změnách podmínek odvedli, tvrdá práce celého týmu, stupně vítězů, byl to jasný důkaz o tom, jak moc jsou naše lyže a vybavení dobré,“ potvrzuje Salzgeber.

Finální seznam úspěchů ze Schladmingu 2013, nás činí opravdu šťastnými:

ZLATO (5)
Ted Ligety: Super G, Superkombinace & Obří slalom
Maria Hoefl-Riesch: Superkombinace
Aksel Lund Svindal: Sjezd
Stříbro (1)
Gauthier de Tessieres: Super G
Bronz (4)
Anna Fenninger: Obří slalom
Maria Hoefl-Riesch: Sjezd
Julia Mancuso: Super G
Aksel Lund Svindal: Super G