Svindal zvítězil ve sjezdu v Bormiu a je to pro něj 25. vítězství kariéry
December 29th, 2013

Aksel Lund Svindal posunul své limity a získal 25. vítězství ve světovém poháru, kdy v Bormiu vyhrál sjezd. Svindal je dvanáctým lyžařem v historii, kterému se podařilo vyhrát tolik závodů světového poháru a v letošním sezóně je prvním závodníkem, který vyhrál čtyři závody a tím si i posílil vedení v celkovém bodování.

Závod ve sjezdu v Bormiu je jeden z nejimpozantnějších: zahrnuje dlouhé skoky, rychlé zatáčky a je náročný na nohy. Po závodě Svindal vysvětluje: „Závod v Bormiu je velice obtížný. Obvykle se rozhodne v poslední části trati, když už jsou všichni unaveni, tak je třeba ještě více zabrat. Horní část trati byla letos mírně s boulemi a měkká, takže bylo docela těžké být precizní a navíc trať v Bormiu a její obtížnost se odvíjí i od podmínek, které zrovna jsou. Možná není tak spektakulární, jako některé tratě z ledna, ale je rozhodně těžká.“

Svindal tento závod vyhrál právě v poslední části trati. Byl blízko času Erika Guaye, který prozatím vedl, ale Svindal byl hodně rychlý, obzvlášť v poslední části trati a cílem projel o vteřinu a půl rychleji, než Guay. Hannes Reichelt se nakonec dostal mezi ně, Svindal tak i nadále bojuje o glóbus ze sjezdu.

A jak člověk s formátem jako Svindal odpočívá mezi závody? Svindal plánuje jih a windsurfing! „Plánuji odjet mezi svátky na jih a windsurfovat. Chci se pobavit před pokračováním závodů světového poháru. Je pro mně prospěšné procházet se bos po pláži a trochu relaxovat po tak dlouhém pobytu v zimě.“

Matthias Mayer (5. místo), Guillermo Fayed (7. místo) a Silvano Varettoni (9. místo) všichni předvedli skvělé výkony a dostali se do první desítky. Pro Fayeda to bylo neuvěřitelné překvapení i pro něho samotného, navíc s blížícími se olympijskými hrami v Sochi, je to potěšující výsledek. Fayed byl jediným lyžařem, který startoval na horším jak třicátém místě, který se následně dostal do top desítky.
Svindal nyní vede celkové bodování o 195 bodů a má náskok 93. bodů v žebříčku ve sjezdu. Ted Ligety je v celkovém bodování na prozatímním třetím místě.

Výsledky:
1. Aksel Lund Svindal (NOR) HEAD
2. Hannes Reichelt (AUT)
3. Erik Guay (CAN)
5. Matthias Mayer (AUT) HEAD
7. Guillermo Fayed (FRA) HEAD
9. Silvano Varettoni (ITA) HEAD
18. Johan Clarey (FRA) HEAD
29. Stephan Keppler (GER) HEAD