Novinky

 • 90 SECONDS CAN CHANGE EVERYTHING

  January 17th, 2015

  A tennis changeover can be a pretty lonely thing - or the ultimate opportunity to raise your game. In the new TV spot starring HEAD tennis players Novak Djokovic, Maria Sharapova and Calvin Hemery, HEAD uses the 90 seconds break as the ideal moment in a game to overcome a challenging situation or frustration.

  Více…
 • HEAD extends partnership with Men´s World No.1

  January 16th, 2015

  HEAD is proud to announce the extension of their partnership with the currently best Men’s Tennis player Novak Djokovic.

  Více…
 • ADD SOME PUNCH TO YOUR GAME.

  January 12th, 2015

  Stronger, wilder, louder, and a look to die for. The new HEAD Graphene XT Instinct racquet line, recommended by HEAD players Maria Sharapova and Tomáš Berdych, marches onto the courts with an entirely new catchy design, a groundbreaking technology and an additional new model to add an extra punch to every game.

  Více…
 • FULL CONTROL, MAXIMUM SPIN.

  January 12th, 2015

  In a game in which one single shot can decide the outcome and one millimeter can mean the difference between a win and a loss, it sure helps to have full control over every shot. With the introduction of the GRAVITY™, HEAD offers an entirely new string that guarantees maximum spin and full trajectory control.

  Více…
 • Maria Sharapova claims 34th title in Brisbane

  January 11th, 2015

  HEAD Racquet Rebel Maria Sharapova won the 34th WTA title of her career with a 6-7(4), 6-3, 6-3 defeat of long-time rival Ana Ivanovic.

  Více…
 • HEAD TÝMOVÝ HRÁČ STEFAN KOZLOV VYHRÁL ORANGE BOWL

  December 16th, 2014

  Počtvrté to vyšlo. Poté co se třikrát dostal do finále Oragne Bowl, HEAD týmový hráč Stefan Kozlov konečně mohl slavit a vyhrál dvouhru chlapců do 18 let na turnaji Metropolia Orange Bowl International.

  Více…
 • HEAD HRÁČI SE ÚČASTNÍ PRVNÍ INOVAČNÍ COCA-COLA MEZINÁRODNÍ TENISOVÉ LIGY, PREZENTOVANÉ KATARSKÝMI AEROLINKAMI

  November 26th, 2014

  28 tenistů, 24 zápasů, 21 Grand Slam šampiónů, 14 současných i bývalých hráčů číslo jedna, 4 týmů a zcela nová pravidla.

  Více…
 • ZMĚŇ SVOJI HRU. KDYKOLIV.

  November 17th, 2014

  Vůbec poprvé budou moci tenisový hráči možnost dokonale uzpůsobit svoji raketu. HEAD představuje inovační technologii Adaptive String Pattern (ASP), která umožňuje hráčům změnit vzor výpletu rakety a hrát ještě s větším spinem a mít větší kontrolu, když si to hráč přeje.

  Více…
 • RYCHLEJŠÍ RAKETA. RYCHLEJŠÍ HRA.

  November 17th, 2014

  HEAD představuje novou generaci raket GRAPHENE XT

  Více…
 • JIŽ ŽÁDNÉ RYCHLOSTNÍ LIMITY

  November 17th, 2014

  Přichází rychlejší hra: nová řada tenisových raket Graphene XT Speed, kterou doporučuje hráč číslo jedna Novak Djokovič, v sobě snoubí ikonický design a novou vylepšenou technologii Graphene XT.

  Více…


Close